ÇOCUK EKZEMASI

NEDENİ: Nedeni kesin olarak bilinmiyor. Olası allerjenlerle (Örneğin: Süt hayvan kılı, ev tozu, çiçek tozu gibi) karşılaştığında çocukta annenin farkedebileceği ve çocuğun güçlükle dayanabildiği belirtiler ortaya çıkar.

BELİRTİLER: En önemli belirtiler kaşınma, ciltte kuruluk, arasıra oluşup kaybolan kızarıklıklardır.

KAŞINTI: Vücudun her tarafında görülebilir. Çocuğun genellikle yorgun olduğu zamanlarda belirli aralıklarla hissedilebilir. Kaşıntı çocuğu rahatsız eder ve geceleri ağlamasrna neden olur. Çocuk derisini yırtarcasına, tırmalayarak kaşır. Kaşıntı sadece iyice kaşıdıktan sonra azalır. Biraz daha büyük çocuklar aşırı huzursuz olup, alışılagelmişin dışında hareket ederler. Çocuğun kaşınmasına mutlaka izin verilmelidir. Kaşınma daha yoğun bir bakım için bir işarettir ve sıcaklarla daha da artar. Aşağıdaki bilgiler bunun için çok önemlidir.

Mutlaka pamuklu bir yorgan kullanılmalıdır. Çocuğun yatak odası sürekli alçak ısıda tutulmalıdır. Geceleri çok giysi giydirilmemelidir. Özellikle uyuyacağı ilk saatlerde çocuğu oldukça serin ortamda tutmalıdır. Uyumadan önce sıcak su ile banyo yaptırılmamalıdır. Banyodan sonra vücudun serinlemesini sağlamak için vücut iyice soğuyuncaya kadar beklenmeli ve çocuğun üzeri hemen örtülmemelidir. Bu serinleme sırasında çocuğun ceryanda kalmamasına dikkat edilmelidir. Tozların da çocuğun kaşıntısını artırdığını unutmamak gerekir.

KURU CİLT: Çocuğun cildinin kuruma nedeni vücuttaki su miktarının azalmasıdır. Deri kurudukça kaşıntı da artacaktır. Bunu önlemek için her gün bir bakım-kremi faydalıdır.

YAĞ BANYOSU: Kuru ciltlilerde etkilidir. Kış aylarında haftada 1-2 kez uygulanması faydalıdır. Çok ciddi ve ilerlemiş ekzemalarda yağ banyosundan kaçınmak gerekir.

EKZEMA: Zaman zaman kızarıklık, ciltte kuruma ve pul pul dökülme ile birlikte çocukta sık sık kaşınmaya neden olur. Ekzema en çok ağız, kulak, boğaz çevresinde ve dirsek kıvrımlarında görülür.

Ekzemanın ortaya çıktığı acil durumlarda tedavi yapılmalıdır.

BANYO: Çocuk her gün yıkanabilir, ancak uzun süreli yıkanmalardan kaçınılmalıdır. Özellikle yüz, boyun, eller, koltuk altları, bacak araları, diz kıvrımlarını yıkamak için çok yumuşak çocuk sabunları kullanılmalıdır. CiItte birçok bakteri bulunur. Bunlardan sabun ve su aracılığı ile arınılır, dolayısı ile enfeksiyon riski azalır. Banyodan sonra nemlendirici krem kullanılabilir. Derinin banyo sonrası soğumasını sağlamayı unutmamak gerekir.

ÇEVRE: Çevre iyi temizlenmeli, ev hayvanı barındırmamalı ve ortam nemli olmamalıdır. Yatak şiltesi sık sık temizlenmelidir. Kış mevsiminde şilte dışarıda bırakılıp soğutulabilir (olası bakterileri yok etmek için).

PERHİZ: Çocukların °/o2-%3'ünde süte karşı allerji vardır. Bunların çoğunda da ekzema görülür. Süt vermemekle belirti vok edilemez ama süt allerjisinden kurtulunabilir. Süt çocuklar için çok gerekli olduğundan süt yerine onun yerini tutan, maddeler verilebilir. Yumurta allerjisinden de kaçınmak gerekir. Çocuğu çok fazla ve uzun süreli perhizlere sokmamalı fakat aşağıdaki kurallara uyulmalıdır. Özellikle ağız çevresinde ekzema görüldüğünde besin allerjisinden şüphelenilmelidir. Ekzema görüldüğünde aynı içerikli besinler kesilmelidir. Şüphe edilen yiyecek, allerji kaybolana kadar verilmemelidir. Bu yiyecekler ekzema sonrası biraz verilerek etki edip etmeyeceği gözlenmelidir. Eğer hiç bir olumsuz belirti görülmezse o tür yiyecek verilmeye devam edilebilir. Eğer olumsuz bir belirti görülürse, bir süre kesilir ve tekrar verilir, ve yine olumsuz etki görülürse bu yiyeceklerin 6 ile 12 ay süresince kesilmesi gerekir. Bir müddet sonra aynı yiyecek tekrar verilir. Genellikle çocuklar bir süre sonra bağışıklık kazanırlar ve daha önce allerji oluşturan yiyecekler dokunmamaya başlar. Her zaman bol vitamin içerikli değişik yiyeceklerin verilmesi çocuk sağlığı için oldukça önemlidir.

AİLE: Ekzemalı olan bir çocuk için günde 1/2-1 saat ekstra zaman ayrılacağı bilinmeli ve buna hazırlıklı olunmalıdır. Anne baba birbirine yardımcı olmalı ve çocukla sırayla ilgilenmelidirler. Olumsuz gelişen duygular açıklanmalı, böylece yanlış anlaşılmaların önüne geçilmelidir. Etraftan duyulan her tavsiyeye kulak asmamalıdır, çünkü bunlar iyi niyetli olmasına rağmen genellikle iyi sonuç vermeyen tavsiyelerdir.

DİĞER: Çocuk normal hayatına devam etmeli, diğer çocuklarla olması engellenmemelidir. Ancak tozlu ortamlarda bulunması önlenmelidir. Hayvanlara olan yakınlığı devam edebilir fakat ev içinde hayvan beslenmemelidir.